Aké rastliny zvoliť pre živý plot na Vašu záhradu? Túto otázku si kladú majitelia domov na predmestiach a vidieku i projektanti zelene v mestách. Veď živé ploty sa stali neoddeliteľnou súčasťou našich záhrad. Poskytujú zeleň a zároveň sú prirodzenou bariérou. Živé ploty chránia pred vonkajšími vplyvmi, pred pohľadmi zvedavých okoloidúcich a tvoria pevnú bariéru proti votrelcom. Pri zakladaní živého plotu sa vyplatí si zistiť informácie o vhodných rastlinách pre živé ploty.

Zelené rastliny pre živé ploty – po celý rok

Rastliny živého plotu môžu byť stálezelené. Do tejto skupiny rastlín patria predovšetkým kríky označované ako “stálezelené”. Patria medzi ne ako listnaté, tak ihličnaté rastliny. Profesionálni záhradníci často volia tuje, smreky a jalovce. Mnohé z týchto rastlín sú veľmi odolné a majú nízke nároky na pôdu. Ich staroslivosť obvykle nie je problematická.
Pri výbere vhodných rastlín pre živý plot môžeme použiť nielen tuzemské druhy. V dnešnej dobe možno záhrady navrhovať s použitím rastlín z celého sveta. Mnoho odrôd, ako napríklad vyššie spomínané “stálezelené” odrody, k nám boli dovezené z drsných klimatických oblastí, napríklad zo Severnej Ameriky (Kanada) alebo východnej Ázie.
Stojí tiež za zmienku, že rastliny pre živé ploty sú stanovišťom voľne žijúcih vtákov a môžu úspešne zakryť nedostatky. Rastliny, ktoré nezhadzujú listy, tiež nie sú náročné na hrabanie lístia. Dobre zahustené živé ploty sú tiež prirodzenou ochranou proti chladu a vonkajšiemu hluku.
Každá rastlina má svoje vlastné preferované pôdne podmienky. Rastliny pre živý plot sú obvykle osvedčené odrody, ale vždy sa vyplatí si zistiť, aké sú optimálne podmienky pre danú rastlinu. Neexistuje tu žiadne pravidlo, ihličnany sú obvykle menej náročné, ostatné druhy dávajú prednosť úrodným, viac či menej vlhkým pôdam. Niekedy majú rastliny rady miesto chránené pred vetrom, čo je tiež vhodné vziať do úvahy pri plánovaní živého plotu.

Rośliny na żywopłot

Aké rastliny zvoliť pre živý plot?

Pri výbere rastlín pre živý plot sa riadime nielen praktickými hľadiskami a pôdnymi podmienkami. Dôležitým faktorom je tiež estetika okolia a atmosféra, ktorú chceme záhrade alebo celému pozemku dodať. Pokiaľ radi pozorujete vegetačné cykly v prírode a sledujete jej jarné oživenie, rastliny, ktoré na zimu zhadzujú listy, sú iste dobrou voľbou. Pokiaľ chcete mať dom chránený hustým, prirodzene zeleným plotom, mali by ste uvažovať o stálezelených rastlinách.

Rastliny pre živé ploty – najobľúbenejšie stálezelené druhy

Pokiaľ uvažujeme o stálezelených rastlinách pre živý plot, je najobľúbenejších niekoľko druhov:

  • Cesmína (Ilex Meservae) – existuje v mnohých odrodách. Cesmína je väčšinou ideálna pre stálezelené živé ploty. V závislosti na druhu vytvára nepravidelné trsy, ale pokiaľ chcete, aby Váš živý plot z cesmíny mal tvar Vašich snov, pravidelne ho zastrihávajte. Cesmína nepotrebuje silný rez, ale má rada systematickú starostlivosť. Odvďačia sa Vám krásnymi lesklými listami a plodnosťou po dobu niekoľkých mesiacov.
  • Zerav (Thuja) – rastie rýchlo a je odolný voči mrazu. Účinne zadržuje vietor. K dispozícii sú dve hlavné varianty: “Smaragd” a “Brabant”. Prvá z nich rastie rýchlo a vyžaduje pomerne časté strihanie. Všetky zoznamy najobľúbenejších rastlín pre živé ploty sa bez tují neobídu. Niektoré odrody rastú ako vysoké stromy. Existujú tiež kríkové odrody s oblým tvarom. Pôda by mala byť dobre priepustná. Tuje môžu rásť na slnku alebo v polotieni.
  • Tis obecný (Taxus baccata) – je vhodný pre tých, ktorí nechcú tráviť hodiny zastrihávaním. Rastie pomerne pomaly, ale na oplátku ponúka husté, zelené listy po celý rok. Ročný prírastok tisu sa pohybuje medzi 30 – 40 cm. I pri silnom reze je rastlina odolná voči takej omladzujúcej údržbe. Tis má rád dobre priepustnú pôdu. Nezabúdajte tiež na to, aby ste tisy nesadili tam, kde sa na záhrade hrajú deti. Tie nejmenšie radi ochutnávajú a všetky tisy sú jedovaté!

Rastliny pre živý plot – listnaté alternatívy k ihličnanom

Rastliny pre živý plot si zachovávajú svoje dekoratívne vlastnosti po väčšinu roku. Niektoré opadavé živé ploty sa na jeseň zafarbujú do krásnej hnedej farby a pretrvávajúce listy na kríkoch naďalej poskytujú ochranu pred chladnými vetrami. Niektoré opadavé rastliny živých plotov nezhadzujú suché listy celkom ani v zime.
Najlepšie rastliny pre živý plot, ktoré predstavujeme, sa osvedčili v rôznych klimatických podmienkách a ich vhodnosť predovšetkým potvrdzujú skúsenosti záhradkárov a majiteľov domov. Živé ploty sú investíciou na mnoho rokov a na rozdiel od stavebných materiálov, ktoré je potrebné udržiavať, nevyžadujú živé ploty nadmerné úsilie.

Najlepsze rośliny na żywopłot

Rastliny pre živý plot – obľúbené listnaté druhy

Rastliny pre živý plot vytvárejú prirodzené oplotenie na mnoho rokov. Pri výbere vhodných kríkov pre naše klimatické podmienky sa vyplatí venovať pozornosť mrazuvzdornosti a potrebám starostlivosti o jednotlivé druhy.

  • Berberis (Berberis L.) – vyznačuje sa vysokou odolnosťou voči mrazu a v zime si zachováva tmavočervené zafarbenie listov. Jedná se o veľmi odolnú rastlinu, ktorá sa často používa ako živý plot, a to i preto, že dobre znáša strihanie a tvarovanie. Predstavuje skutočnú prekážku pre votrelcov, vrátane tých štvornohých. Berberis má tŕne, preto je potrebné sa oň starať v špeciálnych rukaviciach.
  • Vtáčí zob (Ligustrum vulgare L.) – pochádza z čeľade olivovníkovitých, je vhodný pre živé ploty, pretože je mrazuvzdorný a ľahko sa pestuje. Môže dorásť až do výšky 2–3 metrov. Pomerne ľahko sa množí. Je to čiastočne stálezelená rastlina, ale omnoho pestrejšie sfarbená ako niektoré ihličňany. Veľmi dobre znáša udržovací rez a má nízke nároky, čo sa môže ukázať ako dôležité v oblastiach s chudobnou pôdou.
  • Buk lesný (Fagus sylvatica) – tento opadavý krík sa výborně hodí do živých plotov. I keď je v prírode pomerne náročný na pôdu, často sa používa okolo domov. Bukové listy na jeseň hnednú, ale neopadávajú rýchlo, takže sú účinnou bariérou proti vetru. Darí sa mu na plnom slnku i v polotieni. Po výsadbe má rád výdatnú zálievku, aby sa korene mohli dobre vyvíjať. Odborníci doporučujú vysadzovať dobre zakorenené rastliny asi 30 cm od seba.

Rastliny pre nízky živý plot

V závislosti na výslednom efekte, ktorého chcete dosiahnuť, zvoľte pre živý plot rastliny rôznej výšky. Štandardné výšky jednotlivých druhov sú uvedené v katalógoch, ale živý plot je možné vždy tvarovať podľa vlastných preferencií. Pri rozhodnutí výberu nízkeho živého plotu by sme sa mali zamerať na nízko rastúce druhy.
Nízke živé ploty sa tiež podieľajú na čistení ovzdušia, najmä v mestách. Vedecké štúdie preukázali, že živý plot vysadený v blízkosti ulíc, môže znížiť množstvo škodlivého prachu a emisií vozidel až o 60 %. Preto sú živé ploty v procesoch regenerácie miest veľmi obľúbené. Okrem toho môžu nízke živé ploty slúžiťako živé bariéry, ktoré chránia chodcov pred priamym kontaktom s dopravou.
Rastliny pre nízky živý plot dosahujú výšku 60 až 80 cm. Možno ich ľahko vysadzovat do radov, ktoré sú ideálne pre organizáciu mestských priestorov, ale môžu zdobiť i aleje v domácej záhrade. Najobľúbenejšími druhmi ,vhodnými pre nízké živé ploty, sú: Kosatec lesklý (Cotoneaster lucidus) a berberis japonského pôvodu (Berberis thunbergii DC.), ktorý je už pomerne bežný. Oba druhy, i keď nie sú pôvodné, sú veľmi tolerantné k drsným klimatickým podmienkam a majú nízke nároky na pôdu, a preto sa u nás dobre ujali. Vyskytujú sa i v divokej forme.

Rastliny pre živý plot – rýchlo rastúce druhy

Krásne záhrady nevzniknú cez noc. Návrhy, ktoré vidíme v katalógoch, vznikali po mnoho sezón pod vedením odborníkov. Prirodzené prírodné procesy nemožno vždy urýchliť, ale môžete nájsť rastliny pre živý plot, ktoré rastú rýchlejšie než iné. Musíte si však dávat pozor na príliš agresívne odrody, ako je napríklad vínna réva, ktorá patrí k nejexpanzívnejším popínavým rastlinám.

Tu sú niektoré rastliny pre živý plot, ktoré môžu zdobiť a chrániť okolie v relatívne krátkej dobe:

  • Bobkovišeň lekárska (Prunus laurocerasus) – v súčasnosti veľmi obľúbená rastlina pre živé ploty, ktorá tvorí prirodzený živý plot a bariéru. Je to pomerne bujná a hustá rastlina. Je to stálezelený druh s lesklými, svetle zelenými listami. Bobkovišeň sa stala veľmi obľúbenou medzi majiteľmi domov v tieňových oblastiach, pretože sa veľmi ľahko pestuje a darí sa jej i v polotieni. Rastie pomerne rýchlo a v krátkej dobe vytvára pekný vizuálny efekt. Bobkovišeň, ktorá sa vyskytuje v niekoľkých odrodách, sa môže pestovať kedykoľvek behom roku, pokiaľ sa pestuje v nádobách. Do zeme je nejlepšie rastliny vysadzovať od novembra do marca.
  • Brečtan írsky (Hedera hibernica) – je skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú dodať záhrade atmosféru. Je to rastlina, ktorá je ideálna pre maskovanie nedokonalostí a zároveň rýchlo rastie. Je to dlhoveká popínavá rastlina a v okolí pôsobí veľmi nápadne. Listy sú tmavozelené a lesklé, zatiaľ čo mladé výhonky sú svieže jasno zelené. Každoročne dosahuje prírastok až niekoľkko desiatok centimetrov. Je to tiež stálezelená rastlina, pomerne odolná voči mrazu. Vďaka svojim silným priľňavým stonkám je tiž ideálny pre výsadbu napr. k popínaniu plotov a múrov.
  • Hrab (Carpinus betulus) je jedným z najbežnejších domácich druhov a pochádza z čeľade brezovitých. Rastie v Európe a Áziii. Jeho charakteristické listy jsou zvlnené do tvaru harmoniky. Ako strom môže habr dosahovat výšky až 30 metrov, ale často sa vysádza tiež ako živý plot. Hrab dobre znáša prerezávanie. Dáva prednosť tažším a vlhkejším pôdam. Na jeseň listy hrabu hnednú a niektoré z nich zostávajú na vetvách. Výsadba by se mala riadiť určitými doporučeniami. Aby ste pri výsadbe neurobili chybu, stojí za zváženie, či by nebolo lepšie zvoliť hotový hrabový živý plot. Naopak hrab, který sa netvorí pravidelne, je zajímavou možnosťou pre tých, ktorí hľadajú neobvykle rastúce rastliny.

Vybrali sme obľúbené a zároveň najvhodnejšie rastliny pre živý plot, i keď se jedná iba o tucet druhov a odrôd. Škála rastlín, ktoré možno pestovat ako živý plot, je však omnoho širšia. Všetko záleží na Vašich individuálnych preferenciách a predstavách o Vašej záhrade. S týmto vedomím vyberáme rastliny a máme na pamäti, že všetky rastliny potrebujú starostlivosť a údržbu, aby vypadali krásne vedľa nášho domu, na záhrade alebo v mestskom parku.

Rastliny pre živý plot –aké sú ich vlastnosti?

Živý plot dodáva okoliu súkromie. Môžeme sa schovať pred vonkajším hlukom a pohľadmi cudzích ľudí. Dostatočne vysoký živý plot poskytuje tieň a ochranu pred vetrom. Rastliny pre živý plot vyžadujú sezónnu údržbu, ale odvďačia sa za to estetickým vzhľadom a funkčnosťou. Vhodne hustý živý plot je tiež bariérou proti všadeprítomným živočíchom v okolí. Je potrebné zdôrazniť tiež vizuálnu funkciu; bez jasných hraníc budov sa priestor dvora zdá väčší, než v skutočnosti je, a nie je tak obmedzený.

Roślina na żywopłot

Rastliny pre živé ploty – trvalý efekt už po niekoľkých sezónach

Rastliny živého plotu sa v plnej kráse prejavia, keď o ne bude správne postarané niekoľko sezón. Živý plot potrebuje pravidelnú záhradnícku starostlivosť, i keď v rôznom rozsahu v závislosti na rastline. V prvom období, tesne po výsadbe, je potrebné zaistiť, aby bola pôda riadne zavlažovaná. Rastlina z rezu, ale i hotový živý plot potrebuje vodu, aby sa prispôsobil novej pôde.

Rastliny pre živý plot – hotové riešenia behom niekoľkých hodín

Vypestovať si sám krásny a hustý živý plot je úloha na niekoľko alebo i niekoľko desiatok sezón. Po celú túto dobu je potrebné o rastliny živého plotu pravidelně sa starať a zalievať ich, aby sa rozvinul ich koreňový systém. To stojí čas a peniaze. Existujú však riešenia, ktoré Vám umožnia ohradiť dom prírodným zeleným plotom behom jediného dňa!
Vďaka vopred pripraveným modulom živého plotu, ktoré sa vysádzajú na určenom mieste, je teraz možné mať hotový živý plot behom niekoľkých hodín. Hotové živé ploty sú vyrastené rastliny pestované 6–10 rokov v špeciálnych podmienkach. Sú doručené priamo k zákazníkovi a špecializovaní pracovníci ich umiestnia na určené miesto. Celá procedúra trvá niekoľko hodín a Vy si môžete ihneď užívať súkromie, zeleň a ticho na vlastnej záhrade.
Jedná se tiež o vynikajúcu alternatívu pre mestské sídliská a parky,kde je potrebné upraviť priestor, vytýčiť cesty alebo jednoduchšie skrášliť krajinu.