żywopłot bluscz irlandzkiPri plánovaní plotu okolo našej záhrady často berieme do úvahy druhy rastlín, ktoré sú stále zelené, najčastejšie preto, že sú zelené po celý rok a vytvárajú krásne pozadie pre ďalšie rastliny, keď je väčšina záhrady v zimnom spánku. Nižšie uvádzame rastliny z nášho sortimentu, ktoré spĺňajú vyššie uvedené požiadavky.

Brečtan hibernica

Veľmi pekný vždyzelený, mrazuvzdorný, popínavý živý plot – len vo veľmi mrazivých zimách alebo za silných, suchých a mrazivých vetrov, môže zmrznúť. Je nenáročný na pôdu a cieľové stanovište – nemá rád len miesta, kde je vystavený mrazivým vetrom. Vytvára elegantný, nepriesvitný múr, a to aj v zime. Je vhodný pre tienisté miesta, ale najlepšie sa mu darí na miestach slnečných, prípadne v polotieni. Brečtan je popínavý živý plot, ktorý je vedený na odolnom kovovom ráme.

Tis obyčajný

żywopłot cis pospolityNajušľachtilejší a najelegantnejší zo vždyzelených živých plotov. Medzi jeho základné výhody patrí najmä nenáchylnosť k napadnutiu škodcami, chorobami a je relatívne nenáročný na substrát. Tiež je pomerne odolný voči mrazu (ale nemá rád miesta, kde je napriamo vystavený mrazivým vetrom, ostatne ako väčšina rastlín). Má malý ročný nárast, takže môžeme obmedziť počet formujúcich zástrihov na jeden ročne, alebo dokonca jeden za dva roky. Veľmi zriedkavo je napadnutý škodcami a chorobami. Predovšetkým je však vizuálne veľmi atraktívný, má zaujímavé mäkké ihlice, ktoré sú po celý rok zelené. Plody tisu sú ale jedovaté, preto by nemal byť vysadený na miestach, kde majú prístup zvieratá, ktoré by ho mohli okusovať – napr. v stajni.

Cezmína modrá ‘Blue Maid’

żywopłot z ostrokrzewuVeľmi zaujímavý druh vždyzeleného živého plota. Je to veľmi atraktívny, hustý ker s relatívne pomalým rastom. Dekoratívne listy sú lesklé, tvrdé, tmavo zelenej farby a majú skôr neobvyklý tvar – sú vlnkované s ostnatým okrajom čepele. Nie je príliš náročný na pôdu – rastie najlepšie na úrodných a dobre odvodnených pôdach, ale tiež sa vysporiada s piesočnatými pôdami. Samičia odroda – potrebuje opeľovače k opeleniu kvetov a následnému plodeniu ovocia, ktoré sa objavuje v septembri a zdobí ker až do jari. Hoci je rastlina plne mrazuvzdorná, v chladnejších oblastiach je vhodné rastliny v prvých rokoch aklimatizácie zakryť. Odroda je odolná voči nízkym teplotám, zóna 6 A (-23° C).

Cezmína modrá ‘Blue Prince’

“Modrý princ”, veľmi zaujímavá odroda cezmíny, ktorá má krásne lesklé kožovité modrozelené listy, so zvlneným a ostnatým okrajom – ako u všetkých modrých cezmín. Rastie pomerne rýchlo a sú schopné rýchlej regenerácie po formujúcich zástrihoch. Nie je príliš náročná na substrát, ale najlepšie sa cíti na úrodných, vlhkých a dobre odvodnených pôdach. Cezmína je druh, ktorý sa cíti dobre na slnku aj v tieni. “Modrý princ” je exemplár lahodiaci očiam najmä mužov. Hoci je rastlina plne mrazuvzdorná, v chladnejších oblastiach je vhodné rastliny v prvých rokoch aklimatizácie zakryť. Odroda je odolná voči nízkym teplotám, zóna 6 A (-23° C).

Cesmína modrá ‘Heckenpracht’

zywoplot z świerka pospolitegoOdroda ‘Heckenpracht’ sa vyznačuje kompaktným stĺpcovitým tvarom a pomerne pomalým rastom. Živý plot nesie veľmi dekoratívne listy – lesklé, tvrdé, tmavo zelenej farby, so zvlneným a ostnatým okrajom. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o samičiu odrodu, ak je pestovaná v blízkosti samčích rastlín – opeľovačov, v septembri – októbri sa na kríku objaví ovocie, ktoré zostane až do jari. Sférické červené ovocie – býva v zime potravou pre mnoho vtákov. Hoci je rastlina plne mrazuvzdorná, v chladnejších oblastiach je vhodné rastliny v prvých rokoch aklimatizácie zakryť. Odroda je odolná voči nízkym teplotám v zóne 5B (-26° C).

Smrek obyčajný

Smrek obyčajný, hoci ho štandardne spájame s veľkým lesným stromom, správne vedený, z malej sadenice, je vhodný aj pre živé ploty. Správne strihaný, vytvára veľmi pevný a dobre zhutnený plot. Smrek je pomerne tolerantný k pôde, hoci dáva prednosť ľahkým a úrodným pôdam. Zle rastie na mokrých pôdach a je náročný na svetlo – nemal by byť zasadený v tieni. Smrek obyčajný, rovnako ako ostatné smreky, je často napádaný voškami. Aby sme chránili náš živý plot, mali by sme ho skoro na jar postriekať vhodným prípravkom, napr. Promanal 60 EC.

Vavrínovec lekársky ‘Caucasica’

żywopłot z laurowiśni Je to veľmi pekný vždyzelený ker, ktorý sa vyznačuje výnimočné krásnymi listami. Listy sú eliptické, veľké, kožovité a lesklé, ktoré na zimu nemenia svoju farbu. Kvety, ktoré sa objavujú v máji, sú tiež ozdobou – síce malé a nenápadné, ale zhromaždené v zhlukoch, vytvárajú veľké kvetenstvo. Plody vyzerajú ako malé čučoriedky, kroté sú jedovaté, ale v našom podnebí sa tvoria veľmi zriedka. Ak zvolíme živý plot z vavrínovce, musíme si uvedomiť, že nie je plne mrazuvzdorný a vyžaduje ochranu na zimu. Odroda ‘Caucasica’ je z radov vavrínovcov jednou z najodolnejších odrôd voči mrazom, avšak je nutné prikryť živý plot agrotextíliou, ak hrozí väčšie mrazy. Je pomerne náročná na pôdu – má rada úrodnú, priepustnú, ale správne vlhkú pôdu. Miesto výsadby by malo byť slnečné alebo mierne tienisté a chránené pred vetrom.