Kvetináče nám dávajú mnoho designových možností, môžeme teda úspešne využiť stromy i kríky. Otázka znie, aký druh zvoliť? Ako ich zasadiť a ako vybrať kvetináč, Vám prezdradíme na našom blogu. Záhradné kvetináče nám dodávajú značnú voľnosť v usporiadaní záhrady. Na terase a balkóne je možné vďaka použitiu vhodných nádob usporiadať rastliny ľubovoľne, podľa Vášho vlastného gusta. Používať kvetináče sa vyplatí – bude potom omnoho jednoduchšie obklopiť so zeleňou. Široký výber kvetináčov umožňuje prispôbiť dané miesto každému vkusu, a i tomu najprehnanejšiemu očakávaniu.

Široký výber záhradných kvetináčov Vám ich umožní prispôsobiť akémukoľvek priestoru.

Keď premýšľame o aranžování kvetináčov na balkóne alebo terase, často si myslíme, že máme k dispozícii len letničky alebo trvalky. Našťastie to nie je pravda – mnoho stromov a kríkov je možné úspešne vysadť i v kvetináčoch. O tom sa môžeme presvedčiť pri sledovaní vydarených realizácií zelených terás, strešných záhrad a balkónov, ktoré zdobia dreviny.

Stromy a kríky na terasách a balkónoch sú nenahraditeľné – tak,ako sú krásnym dekoratívnym prvkom – ozvláštňujú náš priestor, tak sú tiež výrazným kompozičným akcentom. Stavajú sa nielen pozadím pre trvalky a letničky, ale tiež dynamickým prvkom aranžmánu – rastliny sú v kvetináči po celý rok, ale behom roku sa menia a prekvapuju svojich majiteľov.

Stromy a kríky majú tiež mnoho úžitkových funkcií – sú zdrojom tieňa, ochrany pred slnkom, vetrom, zvedavými pohľadmi. Dreviny sú tiež životným prostredím pre hmyz a vtákov. Prítomnosť väčšieho počtu drevín je dôležitý pre naše životné prostredie a ovzdušie. Preto stojí za to nechat sa zlákať k tomu, aby sme mali vo svojom okolí niekoľko týchto neobvyklých rastlín – stromy a kríky je možné pestovať v kvetináčoch kdekoľvek, i na tom najmenšom balkóne.

Pre úspešné pestovanie drevín v kvetináčoch sa vyplatí riadiť našimi radami, ktorými sú mimo iného:

  • výber správneho druhu,

  • výber správnej nádoby,

  • správna výsadba,

  • správna starostlivosť o rastliny po výsadbe.

V tomto článku se dozviete, ako správne pestovať stromy a kríky v kvetináčoch a čo je potrebné urobiť pre to, aby ste uspeli a mohli sa tešit zo stromov a kríkov rastúcich v kvetináčoch po mnoho rokov.

Veľké záhradné kvetináče možno s úspechom použiť ako súčasť kompozície súkromých i verejných záhrad.

Aké druhy stromov a kríkov by sme mali vysadiť do kvetináčov?

Najdôležitejším kritériom, ktoré musíme brať do úvahy, je fyziologická vhodnosť stromov a kríkov pre rast v obmedzených podmienkach, ktoré poskytujú kvetináče. Nie každá rastlina je vhodná pre pestovanie v kvetináči, nie každá rastlina zvládne špecifické podmienky, a nie každá bude vypadať dobre. Čo by sme teda mali zvážiť pri výbere stromov a kríkov do kvetináčov?

Najprv je potrebné zvážiť veľkosť stromov a kríkov. Rastliny, ktoré sú veľké, vysoké a rozrastené, nie sú do kvetináčov vhodné. Váčšinou tam, kde se rozhodnete pestovať rastliny v kvetináčoch, nemáte mnoho miesta. Nemôžeme im teda dať dostatok priestoru k rastu a predviesť tak ich dekoratívne vlastnosti. Tiež na malých balkónoch by výsadba veľkých a rozrastených druhov bola po nejakej dobe nepohodlná a nie príliš funkčná. Stromy a kríky v kvetináčoch by preto mali byť nižšie a kompaktné.

Veľká hmotnosť nadzemnej časti rastliny v porovnaní s menším a redukovaným koreňovým systémom v kvetináči môže spôsobiť, že sa stromček vyvráti a uhynie.

Dôležité je tiež zohľadniť koreňový systém rastliny. Stromy s kompaktnými, plytkými koreňmi, ktoré majú vysokú schopnosť zhutnenia a regenerácie, si v kvetináči poradia. Redukovaný koreňový systém musí být účinný, aby dokázal uspokojiť potreby rastliny v kvetináči, i keď je menší ako v prírode.

Rastliny pestované v kvetináčoch sú náchylné k rýchlejšiemu vysýchaniu, takže pokiaľ ich chcete pestovať bez problémov, je vhodné zvoliť druhy odolné voči suchu. Dreviny vysadené v kvetináčoch na balkónoch a terasách by sa mali vyznačovať odolnosťou voči občasnému suchu, ale i silnému vetru alebo mrazu.

Vzhľadom k obmedzenému priestoru v kvetináči tam nemôžeme vysadiť všetky rastliny, ktoré sa nám ľúbia. Malý priestor nás značne limituje a núti nás vybrať maximálne niekoľko exemplárov. Preto je pri hľadaní druhov do kvetináčov dôležité vyberať najmä dekoratívne rastliny s výraznými okrasnými vlastnosťami. Na miesto, kde môžeme mať len jednu alebo maximálne niekoľko málo rastlín, by sme mali umiestniť druhy, ktoré sú malebné počas väčšiny roku – aby miesto zdobili po dlhú dobu. Existuje mnoho stromov a kríkov, ktoré sa môžu pochváliť nielen krásnymi listami, ale tiež atraktívnymi kvetmi, plodmi a kôrou. Výberom týchto exemplárov – klenotov medzi rastlinami – môžete vytvořit miesto, ktoré vás bude tešiť po celý rok.

Oplatí se tiež dbať na cyklický charakter a striedanie dekoratívnych hodnôt rastlín – pokiaľ jeden druh kvitne na jar, nechajte iný začať kvitnúť, až keď prvý skončí. Pokiaľ v skladbe prevažujú listnaté druhy, je vhodné zvoliť aspoň jeden ihličnatý exemplár, dekoratívny a stále zelený, a to i v chladnejších mesiacoch.

Väčšine menších ihličnanov, napríklad tujam, sa v kvetináčoch darí.

Stromy a kríky do kvetináčov

Nižšie uvádzame zoznam stromov a kríkov, ktoré sú pre výsadbu do kvetináčov vhodné:

  • rajské jablone,

  • brezy, napr. brezy papierové, užitočné, odroda Youngii, Doorenbos,

  • palmy,

  • javory, odroda Globosum,

  • trnovník akát,

  • katalpa,

  • slivoň pilovitá,

  • slivoň čerešňová,

  • hloh,

  • niekktoré duby, napr. dub bahenný,

  • vŕba ‚Hakuro – nishiki‘,

  • habry a buky v podobe živých plotov,

  • jedle, napr. jedľa kórejská,

  • živé ploty a tuje, ktoré sú k dispozícii v mnohých veľkostiach, farbách a tvaroch,

  • smreky, napr. Smrek biely ‚Conica‘, ktorý je ideályí do kvetináčov,

  • vrúbľované ihličnany,

  • borovice, napr. borovica lesná,

  • jalovce v stĺpovitých, plazivých a guľovitých formách,

  • orgovány,

  • mechúrniky,

  • kaly,

  • tulipány,

  • dúhovky,

  • čučoriedky,

  • ruže,

  • hortenzie,

  • rododendrony a azalky.

Balkón môže vypadať zaujímavo pri kombinácii výsadby ihličnanov a listnatých kríkov.

Obzvlášť malebné sú listnaté stromy, ktoré nás potešia svojou sezónnou premenlivosťou, zafarbením a kvetmi.

Ako vybrať správne záhradné kvetináče pre stromy a kríky?

Záhradné kvetináče sú ideálnym základom pre aranžovanie stromov a kríkov na terasách a balkónoch. Poskytujú nám slobodu, široký výber a pohodlie. Pokiaľ plánujeme vysadiť stromy a kríky v kvetináči, musíme nádobu pre tieto rastliny vyberať obzvlášť starostlivo. Stromy a kríky tu prežijú mnoho rokov a kvetináče budú vystavené rôznym vonkajším vplyvom. Navzdory tomuto vplyvu a drsným podmienkam dúfame, že ich výsadba bude vyzerať pekne a esteticky – preto je nutné kupit kvetináč, ktorý tieto drsné podmienky vydrží. Kedy si môžeme byť istí, že je kvetináč vhodný pre pestovanie stromov a kríkov na mnoho rokov?

Záhradný kvetináč musí být predovšetkým odolný voči poveternostným vplyvom – neustály vplyv meniacich sa teplôt, slnečného žiarenia, ale i vlhkosti a dažďa spôsobuje, že mnoho materiálov po krátkej dobe nevypadá pekne, stráca svoje dekoratívne hodnoty, praská, deformuje sa a stráca farbu. Bezpečnou investíciou, ktorá zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie, je kvetináč z plastu, betónu alebo z ocele. Tieto materiály sú ideálne i do tých najnáročnejších podmienok.

Záhradné kvetináče môžu zaujať svojím materiálom, farbou alebo ďalším vybavením, napríklad osvetlením. Na fotografii sú kvetináče z „Ogrodolandie“.

Pri výbere stromov a kríkov k výsadbe do kvetináčov musíme dbať na ich mrazuvzdornosť.

Plastové kvetináče

Plastové záhradné kvetináče sú najobľúbenejšou skupinou kvetináčov, ktoré radi používame na našich záhradách. Plast nás potešil svojou odolnosťou a vzhľadom – dokáže napodobniť mnoho prírodných materiálov a výrazne zlepšiť ich parametre. Kvetináče z dreva alebo prútia sú krásne, ale nie príliš odolné – použitie plastu a imitácia dreva alebo ratanu nám umožňuje využívať tento design po mnoho rokov bezproblémového používania.

Plastové zahradné kvetináče môžu byť farebné, majú zaujívamú štruktúru, tvar a rôzne rozmery. Široká ponuka kvetináčov nám umožňuje prispôsobiť ich nášmu priestoru, aby bol funkčný, krásny a šitý na mieru.

Plastové záhradné kvetináče sa hodia do akejkoľvek záhrady.

Betónové kvetináče

Betónové záhradné kvetináče sú módnym doplnkom každej modernej záhrady – skvelo se hodia do minimalistických priestorov. Šedá štruktúra betónu krásne zvýrazňuje zeleň rastlín a jeho surová forma spĺňa požiadavky najnáročnějších uživateľov balkónov a terás. Kvetináče z betónu sú nielen krásne, ale tiež veľmi odolné voči všemožným vplyvom– betón nevyžaduje impregnáciu, a preto i po mnohých rokoch intenzívneho používania vypadá stále krásne. Jedinou nevýhodou betónových kvetináčov je ich značná hmotnosť, ktorá neuľahčuje manipuláciu, obmedzuje voľnosť a pohyblivosť a zaťažuje stropy striech, balkónov alebo terás. Našťastie sa tohoto moderného designu nemusíme vzdávať – betónové kvetináče dokonale imitujú nádoby z plastu, ktoré sú omnoho ľahšie. Môžeme sa tiež rozhodnúť pre betónové kvetináče, pri ktorých je betón vyplnený sklenými vláknami, které jednak odľahčujú konštrukciu, a taktiež spevňujú betón a chránia ho pred praskaním.

Betónové kvetináče sa dobre hodia do moderných záhrad a verejných priestorov.

Kvetináče z ocele Cor-ten

Kvetináče z ocele Cor-ten sú skutočným hitom – architekti, designeri i individuálni uživatelia ich milujú. Zvetralá oceľ sa skvelo hodí do mnohých štýlov a na miesta – či už do mestskej alebo vidieckej záhrady. Často se používa ako konštrukčný materiál pre štandardné záhradné nádoby a je ich možné použiť pre kvetináče všetkých veľkostí a tvarov.

Cortenová oceľ je vďaka svojim neobvyklým vlastnostiam celkom odolná voči poveternostným vplyvom. Pri vystavení poveternostných vplyvov vzniká na kortenovej oceli dekoratívny povlak. Tento nános tvorí ochrannú vrstvu kovu – i keď vypadá ako rez, v skutočnosti chrání oceľ pred koróziou.

Okrem toho sa farba nánosu v priebehu času mení, čo z kvetináča robí veľmi dekoratívny a dynamický designový prvok.

Cortenová oceľ je jedinečný materiál.

Ako vysadiť stromy a kríky v kvetináčoch?

Pre úspešné pestovanie drevín v kvetináčoch je potrebné výsadbu prevádzať obzvlášť starostlivo.

Výsadbe stromov a kríkov v kvetináči je potrebné venovať zvláštnu pozornosť.

Dreviny sú vytrvalé druhy a po zasadení strávia vo zvolenom kvetináči a substráte mnoho rokov, možno dokonca celý život. Neskoršie presádzanie väčších kríkov alebo stromov je nepohodlné a niekedy i nemožné. Preto je potrebné dať do kvetináčov čo najlepší substrát a postarať sa o izoláciu a odvodnenie.

Drenáž je ideálna z vrstvy keramzitu, ktorý je nasypaný na dno kvetináča – vďaka nemu môže voda voľne odtekať z obvodu kvetináča a korene nehnijú.

Izolácia chráni korene pred mrazom a vysokými teplotami v lete. Je vyrobená z polystyrénu medzi stenou kvetináča a pôdou.

Stromy a kríky môžu byť štýlovou ozdobou kvetináčov na balkónoch a terasách. Stačí si vybrať správny druh, odolný voči zvláštnym podmienkam v kvetináči, aby ste sa mohli tešiť z ich atraktívneho vzhľadu po celý rok.

Tento článok bol vytvorený v spolupráci s Ogrodolandia.pl