Keď sa Vaše sny o Vašom dome a záhrade splnia, mali by ste premýšľať o vhodnom oplotení už vo fáze projektu. Pri výbere typu plotu by sme sa mali riadiť niekoľkými úvahami: štýl nehnuteľnosti, rozpočet, zdravotné prínosy.

Budeme sa snažiť spomenúť výhody aj nevýhody rôznych riešení.

Drevený plot

Drevené ploty sú veľmi obľúbené a hojne používané vďaka obrovskému výberu materiálov, dostupnosti a rozumnej cene. Vďaka širokej škále odtieňov je možné textúry ľahko integrovať do prakticky akejkoľvek záhrady. Pevnosť takéhoto plota je bohužial relatívne nízka. Výber správneho druhu a pravidelná údržba môže mierne predĺžiť životnosť dreva.

Hlavné typy takýchto plotov sú:

  • hotové panely plota – plné, perforované či z palubiek
  • bambusové ploty – vo forme rohoží moderné
  • drevené ploty kombinované s inými materiálmi, ako je napríklad kameň a kov

Oplotenie domu živým plotom Stále častejšie, keď práve čelíme výberu oplotenia majetku, máme dilemu – radšej odpočívame v priestore uzavretom múrom alebo plotom, alebo skôr obklopení zeleňou? Živý plot vznikne výsadbou kríkov alebo stromov s vysokou hustotou (najlepšie niekoľko kusov na bežný meter). Správne vysadený skvele plní ochranné, zvukotesné a estetické funkcie, ale existuje niekoľko vecí, ktoré ho odlišujú od všetkých ostatných typov plotov. Živý plot, a presnejšie rastliny ho tvoriaci, fungujú ako katalyzátor a filter – zadržujú prach a produkujú kyslík, čím zlepšujú mikroklímu v našom prostredí. Mnoho ľudí sa vzdalo živých plotov kvôli dlhému čakaniu na konečný efekt. Hotové živé ploty sú dokonalým riešením, ktoré poskytuje okamžitý efekt a sú ideálne pre aplikácie v oblasti zelene, súkromné záhrady, škôlky a všade tam, kde je potreba vytvoriť rýchly a odolný plot. Sú vyrábané v moduloch s dĺžkou 100 cm, o rôznych výškach a z niekoľkých druhov rastlín, ktoré sa najlepšie hodia pre živý plot. Účinok hotového desaťročného živého plota možno dosiahnuť za jeden deň.

Oplotenie domu – kovové a kované

Kované ploty sú veľmi efektívne a trvalé, pretože sú zvyčajne vyrobené z galvanizovanej ocele, ktorá je úplne odolná voči korózii a nevyžaduje príliš veľa údržbárskych prác. Tieto ploty sú obvykle vyberané nielen pre svoju funkčnosť, ale aj pre vizuálny efekt – ploty vyrobené na zákazku sú charakterizované originálnym dizajnom, ktorý korešponduje s prostredím, ktoré bude oplotené, ale spája sa s vysokými obstarávacími nákladmi. Stávajú sa stále populárnejšími, najmä preto, že sú trvalou súčasťou ponuky trhu vo forme hotových panelov, nie sú potom také jedinečné, ale značne lacnejšie. Kované ploty dokonale ladia s kameňmi alebo s betónom.

Kovové ploty sú oveľa lacnejšie, ale iste menej estetické ako kované ploty. Najčastejšie sa používajú pre oplotenie veľkých plôch, ale vzhľadom k stále širšej ponuke sa pomerne často používajú pre oplotenie obytných nehnuteľností. Kovové ploty sa zvyčajne skladajú z hotových prefabrikovaných panelov, spájaných po segmentoch. Na trhu ponúkajú výrobcovia široký sortiment farieb, výšok a typov väzieb. Ak chceme, aby náš kovový plot slúžil roky, vyžaduje častú údržbu a každoročné prehliadky.

Kamenný plot

Kamenné ploty, ktoré sú poznáme už dlhú dobu, v súčasnej dobe prekvitajú. Kamenné ploty sú najodolnejšie zo všetkých plotov, zároveň nám poskytujú vynikajúcu izoláciu pred vonkajšími vplyvmi a chránia nás pred zvedavými očami našich susedov.

Jedná sa o 100 % prírodný materiál, veľmi dobre sa spája s okolím, ale pri navrhovaní kamenného plotu je treba mať na pamäti, že záhradný nábytok, architektúra budov a záhrada by mali vzájomne harmonizovať. Pri stavbe kamenného plotu je nutné kameň komponovať s mierou, aby nedošlo k vytvoreniu múru, ktorý bude vyzerať ako berlínsky múr.

Aby kamenný plot nadobudol trochu ľahkosti, často sa používa v kombinácii s inými materiálmi, napríklad s kovom alebo drevom. Kamene sú heterogénným materiálom, neexistujú dva dokonale identické ploty, takže každá stena, ktorá je vytvorená, má svoju vlastnú dušu, je jediná svojho druhu – má jedinečný vzor, štruktúru materiálu i farbu. Žula, pieskovec, vápenec – najčastejšie používané materiály k stavbe kamenného plotu. Stále populárnejšie sú ploty tzv “Gabiónové” – jedná sa o kamene umiestnené v špeciálnych gabiónových košoch.

Betónové ploty – prefabrikované

Výhodou týchto plotov je atraktívny pomer medzi cenou a kvalitou, najmä preto, že hotové moduly sú stále atraktívnejšie. Betónový plot je veľmi pevný a odolný, plní dobre všetky ochranné funkcie, čiastočne tiež vytvára zvukovú bariéru. Estetické hodnoty sú stále diskutabilné, ale výrobcovia vynakladajú veľké úsilie, aby uspokojili zákazníkov. Už máme na výber celú radu rôznych textúr a vzorov modulov, z ktorých možno vyberať. Betón môže byť tiež v akejkoľvek farbe. Môžeme si vybrať moduly s textúrou pripomínajúcou kameň, tehly, skalné bloky, a to aj v rôznych formách – plné či perforované. Prefabrikované betónové ploty sa vyznačujú vysokou odolnosťou a jednoduchou montážou.

Oplotenie domu živým plotom

Stále častejšie, keď práve čelíme výberu oplotenia majetku, máme dilemu – radšej odpočívame v priestore uzavretom múrom alebo plotom, alebo skôr obklopení zeleňou? Živý plot vznikne výsadbou kríkov alebo stromov s vysokou hustotou (najlepšie niekoľko kusov na bežný meter). Správne vysadený skvele plní ochranné, zvukotesné a estetické funkcie, ale existuje niekoľko vecí, ktoré ho odlišujú od všetkých ostatných typov plotov.

Živý plot, a presnejšie rastliny ho tvoriaci, fungujú ako katalyzátor a filter – zadržujú prach a produkujú kyslík, čím zlepšujú mikroklímu v našom prostredí. Mnoho ľudí sa vzdalo živých plotov kvôli dlhému čakaniu na konečný efekt. Hotové živé ploty sú dokonalým riešením, ktoré poskytuje okamžitý efekt a sú ideálne pre aplikácie v oblasti zelene, súkromné záhrady, škôlky a všade tam, kde je potreba vytvoriť rýchly a odolný plot. Sú vyrábané v moduloch s dĺžkou 100 cm, o rôznych výškach a z niekoľkých druhov rastlín, ktoré sa najlepšie hodia pre živý plot. Účinok hotového desaťročného živého plota možno dosiahnuť za jeden deň.