Pravidelná údržba živých plotov je dôležitým prvkom udržiavania zelene okolo domu v dobrom biologickom stave. Formujúce zástrihy tvarujú rastliny do požadovanej formy. Zástrih by mal byť vykonaný do správnej výšky aj šírky. Najobľúbenejšie hrabové a bukové živé ploty v našej ponuke sú veľmi schodné k formovaniu. Zástrih na rôznych miestach dávajú rastline možnosť klíčiť a zahusťovať sa.

V závislosti na preferenciách rastliny možno zástrih realizovať už skoro na jar. Všeobecne by však malo byť prerezávanie vykonávané pred začiatkom vegetačného obdobia rastlín. Najlepšie je vykonávať kozmetické ošetrenie v suchých dňoch s priaznivými počasím. Ihličnaté kríky a kríky s malými listami sa strihajú nožnicami alebo mechanickými zariadeniami. Pre zástrih populárnych bukových a habrových kríkov je najlepšie použiť krovinorez, aby nedošlo k poškodeniu listov.

Intenzita starostlivosti závisí na preferenciách rastlín. Vyššie uvedené hraby a buky sú najčastejšie vyberané z dôvodu ich vysokej odolnosti voči strihaniu a ľahkému tvarovaniu. Hrab je tiež veľmi tolerantný k pôde. Rastline sa darí aj v málo úrodnej pôde.

Pri starostlivosti o živé ploty je dôležité používať správne nástroje. Aby bol strih efektívny, mali by ste používať plne funkčné a ostré nástroje. Na trhu existuje mnoho druhov krovinorezov, nožníc a iných prerezávacích nástrojov. Najobľúbenejšie sú horizontálne, elektrické alebo benzínové krovinorezy.

Pre malé, dobre udržiavateľné, živé ploty bude vhodnejšie elektrické náradie. Benzínové krovinorezy budú vhodnejšie pre väčšie rastliny. Je to tiež vhodný nástroj, pokiaľ zvolíte cyklus zástrihu s dlhšími obdobiami bez formovania. Je potrebné si uvedomiť, že v prípade pochybností, sa môžete obrátiť na zamestnancov lesnej škôlky a požiadať o odbornú radu alebo servis.